اسناد گرافیکی

در دنیای مجازی و الکترونیک ، برنامه نویس ها برای نمایش تصویری اشکال ، فیلم ها و … قالب هایی برنامه نویسی شده به اسم سند(فرمت) برای ممکن شدن این کار طراحی کردند و موجب پیدایش اسناد گرافیکی شد.اما تعداد این اسناد یکی دو تا نیست و باید روش استفاده و موقعیت بکارگیری آن را بدانیم! بیشتر اسنادگرافیکی(فرمت های گرافیکی) به دو دسته ی رستر (پیکسلی) و وکتور (برداری) تقسیم بندی می شوند، اما اسنادی که ما در فتوشاپ با آنها سر و کار داریم نوع رَستِر(پیکسلی) هستند. جهت آشنایی با رستر و وکتور می توانید به مقاله “تفاوت وکتور و رستر” مراجعه نمایید. خب بریم سراغ این اسناد و کاربردهای آنها.

1) JPEG: نوعی سند گرافیکی که شرایط استفاده از آن بدین شرح است:
1-فایل در حال ذخیره شدن به سند JPEGباید رستر(پیکسلی) باشد.
2-باید تصویر دارای پس زمینه باشد(اطراف و داخل تصویر خالی از پیکسل و شفاف نباشد).همچنین امکان اتلاف کیفیت تصویر در ذخیره سازی و ….. با این نوع سند وجود دارد.

اسناد گرافیکی رستر

2) PNG:رایج ترین نوع سند گرافیکی که شرایط استفاده از آن بدین شرح است:
1-فایل در حال ذخیره شدن به سند PNG باید رستر(پیکسلی)باشد
2- تصویر می تواند فاقد پس زمینه باشد(اطراف و داخل تصویر خالی از پیکسل یا شفاف باشد).همچنین در این نوع سند اتلاف کیفیت نخواهیم داشت.

شفافیت در برخی نقاط تصویر دیده می شود

3) GIF: معمولا سند تصاویر متحرک (با فیلم یا ویدئو یکی گرفته نشود) و گاهی سند تصاویر ثابت که از کابرد کمتری نسبت به PNG وJPEGبرخوردار است.این نوع سند بیشتر در تصاویر متحرک بکارگرفته می شود.

4) BMP:در این نوع سند هیچ گونه فشرده سازی صورت نمی گیرد،بنابر این BMP از کیفیت و وضوح بسیار بالایی برخوردار است.فراموش نشود که چون این سند فرآیند فشرده سازی ندارد ، حجم بسیار بالایی دارد و در صفحات وب استفاده نمی شود اما گاهی اوقات در فرآیند چاپ و نشر بدلیل کیفیت بالایش مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع سند از تصاویر دارای ویژگی های PNG از قبیل شفافیت و … پشتیبانی می کند.شرایط:فایل در حال ذخیره شدن به سند باید رستر(پیکسلی)باشد.

جهت مطالعه بیشتر درباره ی این موضوع ، می توانید به این سایت مراجعه نمایید:www.karlancer.com

Avatar photo
ملاصدرا وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا حالت صفحه نمایش خود را از حالت عمودی به حالت افقی تغییر دهید یا صفحه را بزرگ کنید. (سپس صفحه را به روز رسانی (refresh) کنید!)

چرخش و اندازه صفحه نمایش