چرا فتوشاپ؟

چرا فتوشاپ؟

این پرسش برای بسیاری از علاقه مندان و تازه واردان دنیای گرافیک وجود دارد : “چرا فتوشاپ؟

به زندگی نامه ی فتوشاپ (photoshop) از تولد تا بزرگسالی خواهیم پرداخت.

تاریخچه
ا‌‌‌‌‌ین نرم افزار محصول شرکت اَدوبی (Adobe) است. همچنین برای سیستم های عامل مایکروسافت (microsoft) و آی او اس (ios) قابل استفاده است. فتوشاپ در حوزه ی گرافیک شطرنجی (رستر) کاربرد دارد. توماس نول و جان نول (خالقان این نرم افزار) ، پدری عکاس داشتند و این موضوع موجب علاقه ی توماس به عکاسی در دوران دبیرستان شد.

چرا فتوشاپ؟

دلیلی شد تا توماس به ویرایش عکس گرایش پیدا کند. توماس در دوران دانشگاه بیش از هر موقع توجهش را معطوف به ویرایش عکس توسط کامپیوترش کرد. او که برادری برنامه نویس (جان نول) داشت، هدف خود را برای او توضیح داد. آنها تصمیم گرفتند تا برنامه ای را برای خلق و ویرایش تصاویر دیجیتال بسازند. این تصمیم و پدیده در آن زمان بی سابقه بود. تا آن زمان نرم افزاری تخصصی برای ویرایش و خلق تصاویر دیجیتال ساخته نشده بود. فتوشاپ امکانات کم نظیری را به کاربران داده بود. در نتیجه باعث شد تا نام فتوشاپ بیش از هر نرم افزار دیگری در این زمینه پر رنگ تر شود.

محیط کاربری نرم افزار فتوشاپ
محیط کاربری نرم افزار

مزایا و معایب
فتوشاپ معروف و رایج شد، پس می توان گفت یکی از دلایلی که فتوشاپ را بهتر است استفاده کنیم ، رایج بودن آن است. چون بیشتر و اغلب افراد در زمینه ی گرافیک با فتوشاپ آشنا هستند، پس احتمال بیشتری وجود دارد تا سوالات شما درباره ی فتوشاپ در یک گروه مجازی ، کلاس و از یک گرافیست پاسخ داده شود. فیلم های آموزشی مربوط به این نرم افزار در فضای مجازی زیاد است ، پس انتخاب فتوشاپ ، یادگیری را برای ما آسان تر خواهد کرد.

نماد (لوگو) فتوشاپ

یکی دیگر از دلایلی که بهتر است فتوشاپ را به دیگر نرم افزار های مشابه ترجیح دهیم ، امکانات آن است.این نرم افزار قابلیت های کم نظیری را نسبت به سایر نرم افزار ها به کاربر داده است. همچنین این نرم افزار سالیانه ویرایش و نسخه جدید آن عرضه می شود. اما این نرم افزار معایبی هم دارا است. اگر شما به دنبال نصب قانونی آن هستید، باید سالیانه برای استفاده از آن مبلغی را به شرکت ادوبی پرداخت کنید. اما اگر به دنبال نصب سریع نرم افزار بدون در نظر گرفتن حقوق سازنده ی آن هستید ، می توانید آن را به صورت قفل شکسته در فضای مجازی و …. دریافت کنید. فراموش نشود که عموم برنامه های گرافیکی، حجم زیادی از حافظه ی دستگاه را اشغال می کنند که فتوشاپ از این قاعده جدا نیست.

فتوشاپ تقریبا تمام سند (فرمت) های گرافیکی را پشتیبانی می کند. نوع سند (فرمت) اصلی فتوشاپ PSD , PDD و PSDT است.

آدرس سایت رسمی شرکت ادوبی برای برنامه فتوشاپ:www.adobe.com/products/photoshop.html

Avatar photo
ملاصدرا وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا حالت صفحه نمایش خود را از حالت عمودی به حالت افقی تغییر دهید یا صفحه را بزرگ کنید. (سپس صفحه را به روز رسانی (refresh) کنید!)

چرخش و اندازه صفحه نمایش